Wentylacja

                                                     Wentylacja Sanok

Naturalna wentylacja

Naturalna wentylacja pomieszczeń opiera się na różnicy temperatur między powietrzem zewnętrznym i wewnętrznym oraz na sile wiatru. Ciśnienie powietrza wywiera nacisk na jedną stronę budynku, wpychając powietrze do pomieszczenia, a od strony zawietrznej zasysa powietrze z powodu rozrzedzenia. Wymiana powietrza zależy od rodzaju materiału ścian budynku. Drewno i cegła dobrze przepuszczają powietrze. Betonowe ściany i tynk cementowy znacznie zmniejszają przepuszczalność powietrza. Aby poprawić naturalną wentylację, ucieka się do wietrzenia pomieszczeń za pomocą okien, drzwi, wywietrzników. Aby poprawić naturalną wentylację w ścianach budynków mieszkalnych układane są kanały wentylacyjne, w budynkach mieszkalnych otwory kanałowe znajdują się zwykle w kuchni, łazience i toalecie. Kanał kończy się na dachu specjalną dyszą - deflektorem, który poprawia odpływ powietrza dzięki wykorzystaniu energii wiatru. Latem często pojawia się nieprzyjemne zjawisko zwane „ciągiem wstecznym”. Pod wpływem światła słonecznego dach się nagrzewa a na nim powietrze w rezultacie zmienia się kierunek ruchu mas powietrza,naturalny układ wyciągowy zamienia się w nadmuchowy. W takich przypadkach zapachy i kurz przedostają się do pomieszczenia przez kanały wentylacyjne, co stwarza ryzyko przenoszenia brudu i infekcji z jednego mieszkania do drugiego. Aby zapobiec temu zjawisku i poprawić wymianę powietrza, w kanale wyciągowym można zamontować wentylator elektryczny aby wytworzyć wymuszony ciąg.


Wentylacja mechaniczna (sztuczna)

Jeśli systemy wentylacyjne wykorzystują urządzenia, które umożliwiają transport powietrza kanałem na znaczne odległości, wówczas taki system nazywa się wentylacją mechaniczną. Takie systemy mogą dostarczać i usuwać powietrze z różnych obszarów pomieszczenia w wymaganej ilości niezależnie od zmian warunków środowiskowych. W razie potrzeby powietrze poddaje się różnego rodzaju procesom (czyszczenie, ogrzewanie, nawilżanie itp. co jest niemożliwe w systemach wentylacji naturalnej. System sztucznej wentylacji wymaga kosztów energii, a w obiektach o dużej powierzchni koszty te są bardzo znaczące.

Należy również zauważyć że w praktyce często stosuje się wentylację mieszaną to znaczy zarówno wentylację naturalną jak i sztuczną. Każdy konkretny projekt określa który rodzaj wentylacji jest najlepszy pod względem sanitarnym i higienicznym a także racjonalny pod względem ekonomicznym i technicznym.

Wymuszona wentylacja

Systemy dopływowe są jednym z rodzajów wentylacji z mechaniczną motywacją; służą do dostarczania świeżego powietrza do pomieszczenia w zamian za wywiew. Powietrze nawiewane z reguły poddawane jest obróbce (czyszczenie, ogrzewanie, nawilżanie itp.) Przy użyciu odpowiedniego dodatkowego wyposażenia.


Wentylacja wywiewna

Wentylacja wyciągowa usuwa zanieczyszczone ogrzane powietrze wywiewane z pomieszczenia. Podczas projektowania pomieszczeń zapewniono zarówno wentylację nawiewną jak i wywiewną jednocześnie ściśle monitorując równowagę dopływu i wywiewu. Projektanci biorą pod uwagę możliwość przedostania się powietrza do sąsiednich pomieszczeń (które nie służą) lub z sąsiednich pomieszczeń. W pokojach może być zapewniona tylko wentylacja wyciągowa lub tylko wentylacja wymuszona. Brak dopływu lub spalin jest kompensowany naturalnie. Jeśli pomieszczenie ma układ wyciągowy bez dopływu powietrze dostaje się do takiego pomieszczenia z zewnątrz lub z sąsiednich pomieszczeń przez otwory, kratki transferowe, nieszczelności w drzwiach i oknach. Jeśli system zasilania w pomieszczeniu bez wyciągu jest odwrotny - powietrze jest wypychane z pomieszczenia lub przepływa do sąsiednich pomieszczeń w ten sam sposób.

Zarówno układ nawiewny, jak i wywiewny mogą służyć jako osobne miejsca pracy (wentylacja lokalna), a całe pomieszczenie jako całość (wentylacja ogólna).

Google Analytics

Google Analytics to usluga uzywana w naszej witrynie, która sledzi, raportuje ruch i mierzy, w jaki sposób uzytkownicy wchodza w interakcje z tresciami naszej witryny, abysmy mogli ja ulepszac i swiadczyc lepsze uslugi.

Facebook

Nasza strona internetowa umozliwia polubienie lub udostepnienie jej tresci w sieci spolecznosciowej Facebook. Aktywujac go i korzystajac z niego, wyrazasz zgode na polityke prywatnosci Facebooka: https://www.facebook.com/policy/cookies/

Twitter

Zintegrowane tweety i uslugi udostepniania Twittera sa uzywane na naszej stronie internetowej. Akceptujac je i korzystajac z nich, wyrazasz zgode na polityke prywatnosci Twittera: https://help.twitter.com/pl/rules-and-policies/twitter-cookies