Fotowoltaika

                                                                                                                                                     Fotowoltaika Sanok

Moduły fotowoltaiczne (panele słoneczne)

Moduły fotowoltaiczne (PV), nazywane również panelami słonecznymi, pod wpływem promieniowania słonecznego wytwarzają energię elektryczną, którą można przekształcić i wykorzystać do zasilania różnych urządzeń elektrycznych. Moduły fotowoltaiczne są częścią elektrowni słonecznych. Moduły prezentowane przez PV są wykonane z wysokiej jakości certyfikowanych komponentów pochodzących od światowej sławy producentów. Moduły fotowoltaiczne pod szkłem w aluminiowej ramie są przeznaczone do instalacji stałej.

Ogniwo słoneczne lub fotokomórka, z której montowana jest instalacja fotowoltaiczna, jest urządzeniem do bezpośredniej konwersji światła lub energii słonecznej na elektryczność, połączoną równolegle i szeregowo. To generuje stały prąd. Orientacja przestrzenna i nachylenie paneli, jak również cienie otaczających je obiektów, są ważnymi parametrami projektu systemu. Konwersja światła słonecznego na energię elektryczną zachodzi w ogniwach fotowoltaicznych wykonanych z materiału półprzewodnikowego, takiego jak krzem, które pod wpływem światła słonecznego wytwarzają prąd elektryczny. Łącząc ogniwa fotowoltaiczne w moduły lub tablice, i te z kolei, można zbudować duże stacje fotowoltaiczne. Wydajność elektrowni fotowoltaicznych wynosi obecnie około 8-17%, ale poszczególne ogniwa fotowoltaiczne mogą osiągnąć wydajność 20% lub więcej.

 Nowoczesna produkcja ogniw fotowoltaicznych opiera się prawie wyłącznie na krzemie. Około 80% wszystkich modułów jest wykonanych z krzemu poli- lub monokrystalicznego, a pozostałe 20% wykorzystuje krzem amorficzny. Krystaliczne ogniwa fotowoltaiczne są najpowszechniejsze, zazwyczaj są niebieskie z błyskiem. Amorficzny lub niekrystaliczny - gładki wygląd i zmienia kolor w zależności od kąta widzenia. Krzem monokrystaliczny ma najlepszą wydajność (około 14%), ale jest droższy niż polikrystaliczny, którego wydajność wynosi średnio 11%. Krzem amorficzny jest szeroko stosowany w małych urządzeniach, takich jak zegarki i kalkulatory, ale jego wydajność i długotrwała stabilność są znacznie niższe, dlatego jest rzadko stosowany w elektrowniach.

Każdego dnia rośnie zapotrzebowanie na panele fotowoltaiczne. Systemy fotowoltaiczne zajmują wiodącą pozycję wśród energooszczędnych systemów działających na czystej, alternatywnej energii. Aktywny rozwój systemów fotowoltaicznych na rynku globalnym wynika z faktu, że systemy fotowoltaiczne osiągnęły poziom wystarczający do konkurowania z paliwem organicznym, a także do jego zastąpienia.



Potencjał roboczy paneli fotowoltaicznych zależy bezpośrednio od ich lokalizacji, a dokładniej od warunków klimatycznych.

Tak więc, przy zmiennym zachmurzeniu, panele fotowoltaiczne osiągają 80-100% swojego potencjału. W przypadku zwiększonej mgławicy działają one w 50% swojego potencjału. Efektywność zmniejsza się do 30% przy pełnych chmurach. Biorąc pod uwagę wysoki procent sprawności działania paneli fotowoltaicznych, a także ich autonomię w pracy, zostały one zastosowane w odległych osiedlach, których specyfika polega na tym, że nie mają one połączenia ze scentralizowaną linią zasilania. Liczba takich rozliczeń nie jest liczona, więc popyt na panele fotowoltaiczne jest ogromny. Ponadto instalacja systemu fotowoltaicznego jest znacznie bardziej opłacalna, bardziej ekonomiczna niż instalacja linii zasilających.



Google Analytics

Google Analytics to usluga uzywana w naszej witrynie, która sledzi, raportuje ruch i mierzy, w jaki sposób uzytkownicy wchodza w interakcje z tresciami naszej witryny, abysmy mogli ja ulepszac i swiadczyc lepsze uslugi.

Facebook

Nasza strona internetowa umozliwia polubienie lub udostepnienie jej tresci w sieci spolecznosciowej Facebook. Aktywujac go i korzystajac z niego, wyrazasz zgode na polityke prywatnosci Facebooka: https://www.facebook.com/policy/cookies/

Twitter

Zintegrowane tweety i uslugi udostepniania Twittera sa uzywane na naszej stronie internetowej. Akceptujac je i korzystajac z nich, wyrazasz zgode na polityke prywatnosci Twittera: https://help.twitter.com/pl/rules-and-policies/twitter-cookies